Red Bull Art of Can

Vernisáží 15. října byla na Slovanském ostrově v Praze zahájena desetidenní výstava uměleckých děl vytvořených z hliníkových plechovek nápoje Red Bull. Ty tak získaly nový smysl, po ztracení svého obsahu. Exponáty hýří vtipnými nápady, hravostí a často i precizním zpracováním. "Čekal jsem haldu plechovek, místo toho jsem ale viděl samé skvosty," řekl předseda poroty prof. Milan Knížák. Kromě samotných děl je originálně pojata i expozice, která se rozprostírá na souši v bílé nafukovací krychli, uvnitř krystalů ve vzduchu i na Vltavě s pontony. Vítězem se na základě rozhodnutí poroty stal Double Bull Petera Grunského. „Zlákalo mě spojení nespojitelného,“ řekl na svůj nápaditý artefakt kloubící tmavě a světlemodrou plechovku s perfektně provedeným designem. Druhý Toilett bull – roll Martina Čížka získal ocenění za vtipně jednoduchou zkratku při ztvárnění toho nejběžnějšího. Třetí oceněná Helena Jakabová svou Plazou de Toros vytvořila pro dramatický boj býka a toreadora arénu s perfektním smyslem jak pro celkové dílo, tak pro jednotlivý detail. Vítěz vybraný porotou se může těšit na prodloužený víkend strávený v New Yorku, druhý na Londýn a třetí navštíví Řím. Některá díla prošla procesem dvojího ohnutí plechu, většina však dává najevo veliké tvůrčí úsilí. Každopádně jsou výtvory pro diváka srozumitelné, pobaví či překvapí a každý si najde svého favorita. Nejde však jen o nápad za každou cenu, anebo snahu co nejvíce se přiblížit sochařskému provedení, porota vybírala především neotřelost nápadu a originalitu jeho zpracování. Kurátorka výstavy, galeristka Karolína Bayerová, navrhla jako předsedu poroty generálního ředitele Národní galerie Praha prof. Milana Knížáka Dr. A., a jako další členy malíře Jakuba Špaňhela, architekta Davida Caise, designéra Martina Haška a Šimona Čapka jako zástupce organizátora. Zajímavá kombinace různých uměleckých směrů zaručila širokospektrální pohled na jednotlivé výtvory a objektivní zvolení vítězných umělců.

Výsledky z úst poroty byly bezesporu překvapivé, výsledky diváckého hlasování naopa´k vyjadřovaly pocity návštěvníků výstavy i webu. Za nejlepší dílo označili návštěvníci nepřehlédnutelnou kompozici "Mona Lisa milovala Red Bull" od Radoslava Takáče, návštěvníky webu nejvíce oslovila "Plaza de Toros" od Heleny Jakabové.

Zcela speciální a zvláštní cenou byla honorována animace Kristýny Klepsové "The can", která sice byla mimo zadání soutěže, ale svým nápadem a realizací nezůstala bez povšimnutí.

Milan Knížák - výtvarný umělec a hudebník Jeho ostře formulované názory se dotýkají mnohem širších nežli uměním vymezených teritorií. Ředitel Národní galerie v Praze, bývalý rektor Akademie výtvarných umění. Člen významného mezinárodního uměleckého hnutí Fluxus, sdružujícího autory vizuální a konkrétní poezie, výtvarné a hudební minimalisty, ale zejména tvůrce akcí, happeningů a událostí. Autor obrazů, plastik, objektů a instalací, módních návrhů, šperků, šatů, nábytkového designu, architektonických projektů, průkopník umění akce a hudebního experimentátor.

Jakub Špaňhel – malíř Obrazy jsou malovány proto, že jejich obsah je jinou řečí nesdělitelný. Jakub Špaňhel, absolvent AVU (ateliér J. Davida a M. Knížáka), maluje, protože "musí" a do tvorby dává své "divoké srdce". Disharmonizující malíř o své tvorbě nepochybuje, věří si, jeho víra a přesvědčení se přenáší do obrazu a divák je vnímá jako obrovskou spalující energii.

David Cais – architekt Dům by měl mít mnohoznačnost a možnost volby vlastní cesty, s místem pro mírnou (ženskou) i bojovnou (mužskou) povahu. Jaderný fyzik a architekt má často raději domy než lidi. A jeho domy to potom v dobrém výměnném koloběhu zase lidem vracejí.

Martin Hašek – designér „Design zase pro lidi.“ je motto studia TAIONE DS*GN, které v roce 2004 založili se spolužákem Henry Wielgusem z pražské UMPRUM. Hravý nábytek, vyrobeno s láskou, design není jen „cool“, ale probouzí mysl i styl lidí, design jsou i vaše ponožky ....

Šimon Čapek - Marketingový manažer společnosti Red Bull, spoluzodpovědný za finální podobu všech komunikačních materiálů firmy. Má dlouholeté zkušenosti z oblasti tiskové, televizní i rozhlasové reklamy. Architektura, moderní design a multimediální hudební produkce patří mezi jeho privátní zájmy.


Komentáře

    Přidat komentář

    Všechna pole jsou povinná
    Pouze 2000 znaků jsou povoleny pro vstup :
    Opište slovo vlevo, potom klikněte na tlačítko "Odeslat komentář":

    Článek Detaily